Klima Çeşitleri

Klima Çeşitleri

Havalar ufak ufak ısınırken tüketiciler de piyasadaki klima çeşitlerini incelemeye ve farklı modeller arasından ihtiyaçlarına uygun olanı satın alma yolunda ilerlemeye başlamış durumda. Eğer siz de eviniz için yeni bir klima arayışı içerisindeyseniz ya da halihazırda klimanızı değiştirmeyi planlıyorsanız, zamanlamanız ideal. Birbirinden farklı klima çeşitleri arasından doğru seçimi yapabilmek için ürün yorumlarına bakabilirsiniz.

Klima Nedir, Nasıl Çalışır?

Bir klimanın çalışma mantığını anlayabilmek adına öncelikle klimanın hangi parçalardan oluştuğunu ve bu parçaların ne işe yaradığını bilmek gerekir. Bir klimanın sorunsuz ve düzgün bir biçimde çalışabilmesi için evaporatör, kompresör, kondanser, regülatör ve motor olmak üzere dört ana parçaya ihtiyaç vardır.

Klima Çeşitleri

Evaporatör parçası, mekanın iç kısmında kalan, fanlı kısımdır. Bu bölmenin opere etmesine yarayan maddeye ise soğutma gazı denir. Soğutma gazı, soğutma, ısıtma ve dondurma teknolojilerini kontrol eden özel bir sıvıdır. Mekandaki sıcak havayı dışarıya taşıyan bu teknoloji, bir nevi klimanın taşıyıcısı niteliğindedir. Kompresörün görevi ise bu soğutma gazına baskı uygulayarak oda ısısını artırmaktır. Baskı artıkça ısı artar, böylece soğutma gazına baskı uygulandığında gaz ısınır. Uzaktan kumandanız ile klima üzerinde derece oynamaları yaptığınızda devreye giren parça da tam olarak budur.

Kondenser ise klimaların dış kısmında yer alır. Kompresörden gelen yüksek ısıyı ve baskıyı karşılayan kondenser, ısı transferinin dışarıya aktarılmasına yardımcı olur. Regülatör, aynı zamanda genleşme valfi olarak da bilinir. Soğutma gazı sıvı halindeyken kondenserden çıktığı zaman dağılmış bir ısıya sahiptir, ancak tekrar evaporatör borularına girmek için fazla sıcaktır. Soğutma gazının bir miktar soğuması ve ısısının dengelenmesi ise bu regülatör tarafından sağlanır.

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Eviniz ya da iş yeriniz için yeni bir klima seçmek, farklı klima modellerinden dolayı bazen kafa karıştırıcı ve stresli bir iş haline gelebiliyor. Özellikle klima çeşitleri ve özelliklerine fazla hakim değilseniz, hangisinin sizin için en iyisi olacağına karar vermek bir hayli zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden karşınıza çıkan klima çeşitleri arasından herhangi birini satın almadan önce, tüm modelleri yakından incelemenizde ve ayırt edici özelliklerini öğrenmenizde fayda var.

Klima Çeşitleri

Klima sistemleri, genellikle hava dağıtımına ve akışkanlık türüne göre sınıflandırılır. Tüm havalı sistemler, tüm sulu sistemler, hava ve su ile çalışan sistemler ve bağımsız üniteli sistemler olmak üzere klima çeşitlerini dört ana grupta sıralamak mümkündür. Özellikle ev tipi kullanım için uygun olan grup ise bağımsız üniteli sistemlerdir.

Çalışma mantığını anladığınız klima çeşitleri ve yorumlar için burayı ziyaret edebilir, farklı klima modelleri arasından ihtiyaçlarınızı karşılayan bir klima yorumları okuyarak ihtiyacınız olanı satın alabilirsiniz.
Lütfen AdBlock eklentisini sitemiz için devredışı bırakınız!